2011 Honda ST1300P ABS Specifications and Pictures
.

Law Enforcement agencies can now experience what other Honda riders have known all along. Nothing matches Honda's legendary performance, quality and reliability. The ST1300P Police Motorcycle boasts a powerful and lightweight V-4 engine with the added performance of an anti-lock braking system, while being exceptionally quiet and smooth. And as for reliability, the ST1300P is everything that you've come to expect in a Honda. The ST1300PA is only for municipal law enforcement applications.
2011 Honda ST1300P ABS Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Honda |
| Model | ST1300P ABS |
| Engine Type | Longitudinally mounted 90 degree V-4 |
| Engine Displacement | 1261cc |
| Bore & Stroke | 578 mm x 66 mm |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Cooling | Liquid-Cooled |
| Fuel System | PGM-FI with automatic enricher circuit |
| Ignition | Computer controlled digital with 3-D mapping and electronic advance |
| Starting System | Electric |
| Transmission | Five-Speed |
| Final Drive | Shaft |
| Rake and Trail | 26.0 degrees / 3.9 in. |
| Wheel Base | 58.7 in. |
| Seat Height | 31.1 in. |
| Front Suspension | 45 mm HMAS cartridge fork; 4.6 inches travel |
| Rear Suspension | HMAS gas-charged single shock with five-position spring preload adjustability |
| Front Brake | Dual full-floating 310 mm discs wuth CBS three-piston calipers with ABS |
| Rear Brake | Single 316 mm disc with CBS three-piston caliper with ABS |
| Front Tire | 120/70ZR-18 |
| Rear Tire | 170/60ZR-17 |
| Fuel Capacity | 7.7 gal. |
| Dry Weight | 743 lbs. (Wet) |
| MSRP | $0 |
2011 Honda ST1300P ABS Pictures



+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment