2011 Honda Silver Wing ABS Specifications and Pictures
.

If you think scooters are just for zipping around campus or grabbing an espresso, have we got a wake-up call for you. Honda’s Silver Wing is a slice of two-wheeled transport that puts plenty of motorcycles—and even some cars—to shame. The list of luxury/comfort features includes its full-coverage bodywork, generous windscreen, and a large, comfortable seat with room for two. Power comes from a strong 582cc two-cylinder engine with liquid cooling and fuel injection, and that makes the Silver Wing a perfect choice for longer weekend rides or tours.
2011 Honda Silver Wing ABS Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Honda |
| Model | Silver Wing ABS |
| Engine Type | Four-stroke parallel-twin DOHC; four valves per cylinder |
| Engine Displacement | 582cc |
| Bore & Stroke | 72 mm x 71.5 mm |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Cooling | Liquid-Cooled |
| Fuel System | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) w/automatic enricher circuit, four-hole injectors |
| Ignition | Computer-controlled fully transistorized with electronic advance |
| Starting System | NA |
| Transmission | Automatic V-Matic belt drive |
| Final Drive | NA |
| Rake and Trail | NA |
| Wheel Base | 62.8 in. |
| Seat Height | 29.7 in. |
| Front Suspension | 41mm hydraulic fork; 4.7 inches travel |
| Rear Suspension | Swingarm with dual hydraulic shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Brake | Single 276mm disc with CBS three-piston caliper and Anti-lock Braking System |
| Rear Brake | Single 240mm disc with CBS twin-piston caliper; ABS |
| Front Tire | 120/80-14 |
| Rear Tire | 150/70-13 |
| Fuel Capacity | 4.2 gal, including 0.9-gallon reserve |
| Dry Weight | 551 lbs. |
| MSRP | $0 |
2011 Honda Silver Wing ABS Pictures

+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment