2011 Honda NT700V ABS Specifications and Pictures
.

Power, handling, around-town and all-day comfort—the Honda NT700V has excelled at all three of these for years, delivering a commuting/touring machine that's second to none. Honda's tireless pursuit of technological innovation is a huge reason why, and our pursuit of the perfect riding experience is never-ending. From the potent 680cc, fuel-injected V-twin and ABS to the adjustable touring windscreen and integrated saddlebags that give the NT700V its cross-town and cross-country capability, this is a motorcycle that's the best of its breed. This is a Honda.
2011 Honda NT700V ABS Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Honda |
| Model | NT700V ABS |
| Engine Type | 52 degree V-twin, SOHC; four valves per cylinder |
| Engine Displacement | 680cc |
| Bore & Stroke | 81 mm x 66 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling | Liquid-Cooled |
| Fuel System | PGM-FI w/automatic enrichment circuit, 40mm throttle bodies and 12-hole injectors |
| Ignition | Digital transistorized with electronic advance |
| Starting System | Electric |
| Transmission | Five-speed |
| Final Drive | Shaft |
| Rake and Trail | 28 degrees 50' (Caster Angle)/ 4.5 in. |
| Wheel Base | 58.1 in. |
| Seat Height | 31.7 in. |
| Front Suspension | 41 mm telescopic fork; 4.5 inches travel |
| Rear Suspension | Single shock with spring-preload adjustability; 4.8 inches travel |
| Front Brake | Dual full-floating 296 mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Brake | Single 276 mm disc with CBS three-piston caliper; ABS |
| Front Tire | 120/70 ZR17 radial |
| Rear Tire | 150/70 ZR17 radial |
| Fuel Capacity | 5.2 gallons, including 0.9-gallon reserve |
| Dry Weight | 569 lbs. (Wet) |
| MSRP | $0 |
2011 Honda NT700V ABS Pictures


+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment