2011 Honda Interstate Specifications and Pictures
.
Don’t say we didn’t warn you—one look and you won’t be able to tear your eyes off the gorgeous Honda Interstate custom. Like its equally stunning Stateline stable mate, this 1312cc V-twin is the ultimate expression of progressive retro cruiser styling, with one big difference: It’s built to go the (long) distance, with touring features like floorboards, roomy leather-clad saddlebags, and a custom windscreen.
2011 Honda Interstate Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Honda |
| Model | Interstate |
| Engine Type | 52° V-twin |
| Engine Displacement | 1312cc |
| Bore & Stroke | 89.5 mm x 104.3 mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cooling | Liquid-Cooled |
| Fuel System | PGM-FI with automatic enrichment circuit, one 38mm throttle body |
| Ignition | Digital with 3-D mapping, two spark plugs per cylinder |
| Starting System | Electric |
| Transmission | Five-speed |
| Final Drive | Shaft |
| Rake and Trail | 33° (Caster Angle) 4.6 in. |
| Wheel Base | 70.1 in. |
| Seat Height | 26.7 in. |
| Front Suspension | 41mm fork; 4.0 inches travel |
| Rear Suspension | Single shock; 3.9 inches travel |
| Front Brake | Single 336mm disc with twin-piston caliper |
| Rear Brake | 296mm disc with single-piston caliper |
| Front Tire | 140/80-17 |
| Rear Tire | 170/80-15 |
| Fuel Capacity | 4.4 gal. |
| Dry Weight | 712 lbs. (Wet) Ready to Ride |
| MSRP | $12,849 |
2011 Honda Interstate Pictures



+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment