2011 Kawasaki KX450F Specifications and Pictures
.

Kawasaki's KX450F is the ultimate open-class motocrosser, with the power, handling and durability to put you on the podium - and keep you there. It all starts with one seriously fast 449c DOHC four-stroke single packing a broad spread of power housed in a lightweight-yet-strong aluminum frame connected to suspension designed to offer compliance, high-speed stability and whoop-smoothing performance all moto long.
2011 Kawasaki KX450F Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Model | KX450F |
| Engine Type | Four-stroke single with DOHC and four-valve cylinder head |
| Engine Displacement | 449cc |
| Bore & Stroke | 96.0 mm x 62.1 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Cooling | Liquid-Cooled |
| Fuel System | 43mm Keihin throttle body |
| Ignition | Digital DC-CDI |
| Starting System | NA |
| Transmission | Five-speed |
| Final Drive | NA |
| Rake and Trail | 26.7 degrees / 4.6 in. |
| Wheel Base | 58.3 in. |
| Seat Height | 37.8 in. |
| Front Suspension | Uni-Trak linkage system and Kayaba shock w/50mm piston, 22-position low-speed |
| Rear Suspension | Uni-Trak linkage system and Kayaba shock w/50mm piston, 22-position low-speed |
| Front Brake | Single semi-floating 250mm petal disc with dual piston caliper |
| Rear Brake | Single 240mm petal disc with single-piston caliper |
| Front Tire | 90/100-21 |
| Rear Tire | 120/80-19 |
| Fuel Capacity | 1.9 gal. |
| Dry Weight | 249.9 lbs. (Wet) |
| MSRP | $8,149 |
2011 Kawasaki KX450F Pictures



+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment