2011 Honda SH150i Specifications and Pictures
.

The Honda SH150i embodies the best of scooter style and performance, blending Euro-cool design with bulletproof Honda performance and ease of use. From its powerful, liquid-cooled, fuel-injected 153cc four-stroke engine and seamless three-stage Honda V-matic transmission, to its Combined Braking System (CBS) and large 16" wheels, the SH150i is your world-class ticket to ride.
2011 Honda SH150i Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Honda |
| Model | SH150i |
| Engine Type | Single-cylinder four-stroke, SOHC; two-valve |
| Engine Displacement | 153cc |
| Bore & Stroke | 58 mm x 57.8 mm |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Cooling | Liquid-Cooled |
| Fuel System | Programmed Fuel Injection (PGM-FI) with automatic enricher circuit |
| Ignition | Digital transistorized with electronic advance |
| Starting System | Electric |
| Transmission | Honda V-Matic belt-converter automatic transmission |
| Final Drive | NA |
| Rake and Trail | NA |
| Wheel Base | 53.4 inches |
| Seat Height | 30.9 in. |
| Front Suspension | 33 mm hydraulic fork; 3.5 inches travel |
| Rear Suspension | Swingarm w/dual hydraulic shocks, spring-preload adjustability; 3.3 inches travel |
| Front Brake | Single 220 mm disc with a two piston caliper (CBS) |
| Rear Brake | Drum (CBS) 130 mm |
| Front Tire | 100/80-16 |
| Rear Tire | 120/80-16 |
| Fuel Capacity | 1.8 gallons, including 0.5-gallon reserve |
| Dry Weight | 302 lbs. (Wet) |
| MSRP | $4,499 |
2011 Honda SH150i Pictures



+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment