2011 Victory Vision 8 Ball Specifications and Pictures
.

The Victory Vision 8-Ball is a one of a kind distance cruiser with unmatched handling ability, centered on a CORE technology chassis that gives you as much confidence and control in the curves as you need without sacrificing comfort.
2011 Victory Vision 8 Ball Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Victory |
| Model | Vision 8 Ball |
| Engine Type | 4-stroke 50o V-Twin |
| Engine Displacement | 1731cc |
| Bore & Stroke | 101 mm x 108 mm |
| Compression Ratio | 9.4 : 1 |
| Cooling | Air / Oil-Cooled |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Ignition | Electronic |
| Starting System | Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Transmission | 6-speed overdrive constant mesh |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt |
| Rake and Trail | 29.0o / 5.6 in. |
| Wheel Base | 65.7 in. |
| Seat Height | 24.5 in. |
| Front Suspension | Conventional telescopic fork, 46 mm diameter, 5.1 in / 130 mm travel |
| Rear Suspension | Single, mono-tube, cast aluminum with constant-rate linkage, 3.65 in. |
| Front Brake | Dual 300 mm floating rotors with 4-piston calipers |
| Rear Brake | 300 mm floating rotor with 2-piston caliper |
| Front Tire | 130/70R18 Dunlop Elite 3 |
| Rear Tire | 180/60R16 Dunlop Elite 3 |
| Fuel Capacity | 6.0 gal. |
| Dry Weight | 800 Lbs. |
| MSRP | $17,999 |
2011 Victory Vision 8 Ball Pictures



+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment