2011 Victory Vegas 8-Ball Specifications and Pictures
.

The Victory Vegas 8-Ball has a laid back approach to performance and design, with a streamlined solo seat, lowered seat position and foot pegs. All designed so you remain comfortable hours down the road. With standard features like 4-valve overhead cams and 6-speed overdrive, there’s no other engine more committed to fueling your desire for performance with every ride.
2011 Victory Vegas 8-Ball Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Victory |
| Model | Vegas 8-Ball |
| Engine Type | 4-stroke 50o V-Twin |
| Engine Displacement | 1731cc |
| Bore & Stroke | 101 mm x 108 mm |
| Compression Ratio | 9.4 : 1 |
| Cooling | Air / Oil-Cooled |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Ignition | Electronic |
| Starting System | Electric |
| Transmission | 6-speed overdrive constant mesh |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt |
| Rake and Trail | 32.9o / 4.9 in. |
| Wheel Base | 66.3 in. |
| Seat Height | 25.2 in. |
| Front Suspension | Conventional telescopic fork, 43 mm diameter, 5.1 in / 130 mm travel |
| Rear Suspension | Single, mono-tube gas, cast aluminum with rising rate linkage, 3.0 in. travel |
| Front Brake | 300 mm floating rotor with 4-piston caliper |
| Rear Brake | 300 mm floating rotor with 2-piston caliper |
| Front Tire | 90/90 21 Dunlop Elite 3 |
| Rear Tire | 180 55-B18 Dunlop D417 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal. |
| Dry Weight | 638 lbs. |
| MSRP | $12,499 |
2011 Victory Vegas 8-Ball Pictures



+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment