2011 Victory Kingpin Specifications and Pictures
.

The Victory Kingpin adds more force to its flair. The classic cruiser not only powered up with our all new 106 cubic-inch Freedom V-Twin, it also added an all-new 100k transmission. It joins our other models in performance prowess while keeping its one-of-a-kind, flared fender style. Everything you want in a classic cruiser.
2011 Victory Kingpin Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Victory |
| Model | Kingpin |
| Engine Type | 4-stroke 50o V-Twin |
| Engine Displacement | 1731 cc |
| Bore & Stroke | 101 mm x 108 mm |
| Compression Ratio | 9.4 : 1 |
| Cooling | Air / Oil-Cooled |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Ignition | Electronic |
| Starting System | Electric |
| Transmission | 6-speed overdrive constant mesh |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt |
| Rake and Trail | 32.8o / 5.4 in. |
| Wheel Base | 65.6 in. |
| Seat Height | 26.5 in. |
| Front Suspension | Inverted cartridge telescopic fork, 43 mm diameter, 5.1 in / 130 mm travel |
| Rear Suspension | Single, mono-tube gas, cast aluminum with rising rate linkage, 3.9 in. |
| Front Brake | 300 mm floating rotor with 4-piston caliper |
| Rear Brake | 300 mm floating rotor with 2-piston caliper |
| Front Tire | 130/70 B18 Dunlop 491 Elite II |
| Rear Tire | 180 55-B18 Dunlop D417 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal. |
| Dry Weight | 666 lbs. |
| MSRP | $14,999 |
2011 Victory Kingpin Pictures
+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment