2011 Victory Hammer 8 Ball Specifications and Pictures
.

With a 250mm rear tire, 18 inch fat front wheel and inverted front fork, the Victory Hammer 8-Ball grips the road with a smooth fury that performance junkies can't live without.
2011 Victory Hammer 8 Ball Specifications
| Year | 2011 |
| Manufacturer | Victory |
| Model | Hammer 8 Ball |
| Engine Type | 4-stroke 50o V-Twin |
| Engine Displacement | 1731cc |
| Bore & Stroke | 101 mm x 108 mm |
| Compression Ratio | 9.4 : 1 |
| Cooling | Air / Oil-Cooled |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection with dual 45mm throttle body |
| Ignition | Electronic |
| Starting System | Electric |
| Transmission | 6-speed overdrive constant mesh |
| Final Drive | Carbon Fiber Reinforced Belt |
| Rake and Trail | 32.7o / 5.5 in. |
| Wheel Base | 65.7 in. |
| Seat Height | 26 in. |
| Front Suspension | Inverted cartridge telescopic fork, 43 mm diameter, 5.1 in / 130 mm travel |
| Rear Suspension | Single, mono-tube gas, cast aluminum with rising rate linkage, 3.0 in. |
| Front Brake | 300 mm floating rotor with 4-piston caliper |
| Rear Brake | 300 mm floating rotor with 2-piston caliper |
| Front Tire | 130/70R18 Dunlop Elite 3 |
| Rear Tire | 250/40R18 Dunlop Elite 3 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal. |
| Dry Weight | 672 lbs. |
| MSRP | $14,499 |
2011 Victory Hammer 8 Ball Pictures



+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment