2009 United Motors Xpeed-250i Specifications and Pictures
.

The completely new & sporty Xpeed-250i puts the scoot back into scooter with its liquid cooled, fuel injected 249cc DOHC, 4 valve engine, which is counter balanced to reduce vibration. The Xpeed-250i is also easy to operate with its fully automatic transmission, disc brakes, 55 watt halogen headlights, front shock absorbers, and more. And you can take a friend on the comfortable seat for two and stow their gear or a full face helmet in the lockable storage compartment under the seat. Fast, fun, good looking, and practical, the Xpeed-250i is a great value costing thousands less than the competition.
2009 United Motors Xpeed-250i Specifications
| Year | 2009 |
| Manufacturer | United Motors |
| Model | Xpeed-250i |
| Engine Type | 4-stroke, 1-cylinder, 4-valve, DOHC |
| Engine Displacement | 249cc |
| Bore & Stroke | 73mm x 59.6mm |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Cooling | Liquid-Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Ignition | CDI |
| Starting System | Electric/Kick |
| Transmission | 1 Speed, Automatic |
| Final Drive | V Belt |
| Rake and Trail | HA |
| Wheel Base | 57 in. |
| Seat Height | 29.9 in. |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Brake | Disc 238mm |
| Rear Brake | Disc 218mm |
| Front Tire | 120/70-13 53S |
| Rear Tire | 140/60-14 64S |
| Fuel Capacity | 2.4 gal. |
| Dry Weight | 363 lbs. |
| MSRP | $4,499 |
2009 United Motors Xpeed-250i Pictures

+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment