2009 United Motors Matrix II-170 Specifications and Pictures
.

The Matrix II-170 is completely redesigned for 2009 and is now even more of a blast to ride. Sleek and sporty, it boasts a 170cc air/oil cooled engine which delivers more power and top speed yet gives you an impressive fuel efficiency of up to 95 mpg estimated.
2009 United Motors Matrix II-170 Specifications
| Year | 2009 |
| Manufacturer | United Motors |
| Model | Matrix II-170 |
| Engine Type | 4-stroke, SOHC, 1-cylinder |
| Engine Displacement | 168cc |
| Bore & Stroke | 57.4mm x 57.8mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Cooling | Air-Cooled / Oil Assisted |
| Fuel System | KT Carburator / 24mm |
| Ignition | CDI |
| Starting System | Electric/Kick |
| Transmission | 1 Speed, Automatic |
| Final Drive | V-Belt |
| Rake and Trail | NA |
| Wheel Base | 54 in. |
| Seat Height | 35 in. |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Hydraulic Dual Shock |
| Front Brake | Disc 8.50 in. |
| Rear Brake | Drum |
| Front Tire | 130/60 X 13" |
| Rear Tire | 130/60 X 13" |
| Fuel Capacity | 1.5 gal. |
| Dry Weight | 235 lbs. |
| MSRP | $2,499 |
2009 United Motors Matrix II-170 Pictures

+
X
Loading..
loading
Also on Blogsteady
.
In Case You Missed It
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 comments:
Post a Comment